• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

Öğretmen ve Eğitim Konulu Filmler

malatyaegitim.com

Ölü Ozanlar Derneği/Dead Poets Society
Filimin kahramanı Keating Hoca, bizde örneği görülen “Öğretmen anlatsın, çocuk dinlesin, sonra da, demek ki neymiş? Türkiye’nin başkenti Ankara’ymıııış” şeklinde parodileştirmeye çalıştığımız bir eğitim tarzının savunucusu asla olmak istememektedir. (Mustafa M. Dağlı)

Koro / Les Choristes
Bir müzik öğretmeninin, sorunlu çocukların hayatını müzikle değiştirmesini anlatıyor.

2 Dil Bir Bavul
Anadolu'da uzak bir köye atanmış bir öğretmenin bir yılını ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine ve çocuklardaki değişime tanık oluyoruz.

Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen Par
Filmde yaramaz (!), tembel (!), kavgacı (!) bir çocuk var; Ishaan. Sınıfta kalmış, kafası hiçbir şeye basmıyor, herkes tarafından dışlanıyor. Tek derdi var; bir türlü çıkamadığı hayal dünyası. Bir de “Ya bu çocukta bir şeyler var ama ne?” diyen bir öğretmen.

Tepetaklak Nelson / Half Nelson
Filmde, öğrencilerine diyalektikten, varoluştan, özgür düşünceden bahseden, öğrencileriyle sıkı bir ilişkisi olan bir öğretmen anlatılıyor.

3 Aptal/3 İdiots
3 aptal filminde; bol miktarda takltçi yetiştiren, hem yarışmacı hem de ezberci eğitim sistemine eleştirel bir bakış var.

Özgürlük Yazarları / Freedom Writers
Bir öğretmen, iyi yönetilemeyen bir okul, şimdiye kadar “Ya bu çocuklardan bir şey olmaz.” diyen öğretmenler, farklı kültürlerden bir sürü belalı öğrenci barındıran bir sınıf.

Canım Öğretmenim / Monsieur Lazhar
Okuldaki bir öğretmenin intiharından sonra apar topar işe alınan Cezayir asıllı bir öğretmenin hikâyesini anlatıyor film. Filmde bir yandan kendi dertleriyle uğraşan, bir yandan da öğrencilerine kendini sevdirmeye çalışan ve iyimserliğini her zorluğa rağmen koruyan Beşir Lazhar anlatılıyor.

Sevgili Öğretmenim / Mr. Holland’s Opus
Film, bir büyük müzisyen ve bestecinin, geçici olarak müzik öğretmenliği yapmasını ve öğrencilerinden aldığı ilhamı anlatıyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası