• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

Bilgisayarın başında saatlerce oyun oynayan çocuğun, bu davranışı nasıl engellenebilir?

malatyaegitim.com

Çocuğunuz bilgisayarı kullanırken aralıklı da olsa yanına giderek çocuğunuzu izleyin. Çocuk saatlerce tek başına bilgisayar ortamında kalmamalıdır.
Bilgisayarla ilgili olarak oyunların seçiminde ve oynama sürelerinde a sınır koyulmalıdır.

Bilgisayar ve İnternet kullanıcısı olan çocuk ve gençler konuya ilişkin bilinçlendirilmelidir. Çocuk her istediği an bilgisayarın başına geçemeyeceğini bilmelidir. Bunu sağlamanın en iyi yolu çocukla sohbet etmek, bilgisayarın yararlı olduğu kadar zararlı yönlerinin de olduğunu ona anlatmaktır. Yasaklamak ya da eleştirmek hiçbir zaman çözüm olmadığı gibi çocuğun dikkatini daha çok o yöne çeker.

Sık kullanılanlar ya da önce girilen sayfaların listesini kontrol ederek sitelerin uygun olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Zararlı sitelere giriş engelleyen filtre programları uygulanabilir.

Bilgisayar çocuğun yatak odasına değil ailenin çocuğun bilgisayar kullanımını denetleyebileceği bir odaya konulmalıdır.

Anne babalar kendi davranışlarına dikkat ederek çocuklarına model olma konusunda özen göstermelidirler.

Sağlıklı bir şekilde büyümek ve gelişmek için çocuklar değişik etkinliklere katılmak zorundadırlar. Çocuğunuza alternatifler sunmak için çaba gösterin.

Çocuklar İnternetle Ne Zaman Tanışmalıdır?

Çocukların internetle tanışma yaşı genel olarak ilkokul çağıdır. 7 yaşından itibaren çocuklara internet kullanımı öğretilebilir. Çocukların interneti kullanmaya başlaması ile birlikte internete aile şifresi mutlaka konulmalıdır. Çünkü internette pornografik içeriğe ulaşmak günümüzde çok kolaydır. Çocuk internette arama yapabildiği yaşa gelindiğinde interneti aile şifresi ile korumak gerekir.

Çocuklara Ne Zaman Telefon Alınmalıdır?

Ciddi güvenlik, haberleşme sorunun olduğu durumlar hariç çocukların cep telefonuna sahip olma yaşı genelde lise dönemidir. Bu dönem öncesinde çocuğun telefona haberleşme amacı ile ihtiyacı yoktur. Çocuğun çok ısrarcı olduğu durumlarda çocuğa, MP3 ve MP4 çalar, ipod gibi telafi edici gereçler alınabilir. Çocuklara alınacak telefonların yüksek özellikli telefonlar olmaması önemlidir. Çocuğa telefon alınırken, telefon parasının bir kısmını çocuğun biriktirmesini beklemek doğru olacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası