• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

Tükiye'nin kaçırdığı en büyük eğitim fırsatı

Köy Enstitüleri

malatyaegitim.com

Köy Enstitüleri Diploma

Köy Enstitüleri halkın içinden sadece öğrencilere değil bütün köy halkına eğitim vermek amacıyla 1940 yılında kurulmuştu. Bu okullarda fen ve bilim derslerinin yanında köyün geliştirilmesine yarar sağlayacak dersler de veriliyordu. Okullar kendi başlarına bir şehir niteliği taşıyordu.

Günlük çalışma ve dinlenme sürelerinin uygulanmasında enstitülere serbestlik tanınmıştı. Bünyesinde çiftlikler, meyve bahçeleri, hızar, çalışma atölyeleri, müzik sınıfları vs. bulunuyor ve aktif bir şekilde üretim yapılıyordu.

Türkiye'de bir köy kökenli aydın kuşağı yaratan Köy Enstitüleri kalıcı bir iz bırakan ender oluşumlardan birisidir. Uzun yıllar ülkemize kaliteli nitelikte insanlar yetiştiren bu okullar siyasî oyunlarla ve iftiralarla ne yazık ki kapatılmıştır. 

malatyaegitim.com 

Yorumlar

Köy Enstitüleri     18/04/2015 23:55

dediğiniz gibi hocam,köy enstitüleri türkiye cumhuriyetinde aydın ve düşünen insanın yetişmesini önlemek isteyen teokrasi esasına dayanaklandırılan oligarşik bir siyasi yapılanmanın kurbanı olmuştur ne yazıkki....Tam olgunlaşmadan koparılmış ham bir meyvadır bu enstitüler,öksüz kalmış bir çocuktur bu enstitüler...saygılarımla
Murat Tekineş

Site Haritası