• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

Evinizi Kiraya Verirken Dikkat Edilecek Hususlar

malatyaegitim.com

Evinizi kiraya vermeden önce elden geçirmenizde fayda var. Çünkü ev kiralayacaklar evin temiz ve bakımlı olmasını isterler. Masraf yapıp tadilatla uğraşmak istemezler. Ayrıca bakımsız bir ev daha ucuza kiralanır. Tadilat yapılması durumunda ise en az yüzde 20 daha fazla kiraya vermeniz mümkün olur.


Kirayı ödeyip ödeyemeyeceğinden emin olmak için kiracı adayınızın sürekli geliri hakkında bilgi edinin.

Kiracının ve akrabalarının telefon bilgilerini ve iş adreslerini almalısınız. Özelikle kefil yoksa bu daha da önemlidir.

Evinizi kiraya verirken elektrik, su ve doğalgaz gibi fatura ödemesi gerektiren abonelikleri kiracının üzerine almasını sağlamalısınız. Kiracının evden kaçması durumunda, faturalar kendi adına çıktığı için, bu borçları ödeme mükellefiyetiniz olmayacaktır. Kiracının apartman aidat borcunu ödememesi ise kira kontratında belirtildiği üzere, başlı başına bir tahliye sebebidir. O nedenle kiracının aidat ödeme bilgilerini en az kira ödemeleri kadar dikkatli takip etmekte fayda var. Borç ödenmeden kaçılması söz konusu olur ise bu hususta kiracı hakkında icra takibine geçilebilir. Ancak kiracının sabit bir işi (Örneğin SGK anlamında bir çalışan) veya üzerine kayıtlı bir mal varlığı yok ise alacağın tahsili gerçekleşemeyebilir.

Her iki tarafın da çıkarlarını koruyan bir kontrat yapmalısınız. Kira kontratında her ayın kirasının nasıl ve nereye ödeneceği, geç ödenmesi durumunda ne olacağı, gelecek yıllarda uygulanacak kira artış oranı açıkça belirtilmelidir. Kira ödemesi bir defa bile geç ödenir veya ödenmezse, tüm kira borçlarının muaccel olacağını kira sözleşmesinde belirtin.

Evinize verilebilecek herhangi bir zararın giderilmesi için mutlaka depozito alın. Sözleşme hükümleri içine depozito ile ilgili maddeyi eklemeyi unutmayın. Depozito bedelinin tespiti ve iadesi ile ilgili konuların da sözleşmede bulunmasına dikkat edin.

İleride mağdur duruma düşmemek için, ev içinde teslim ettiğiniz tüm demirbaşların bir listesini sözleşmeye ekleyin.

Kira kontratınıza kendinizi ve ev sahibi olarak haklarınızı koruyacağınız tüm cezai veya olası durum maddelerini mutlaka ama mutlaka ekleyin.

Kira sözleşmesi düzenleme ve imzalama sürecinden önce bir avukata danışmanızda büyük bir fayda olduğunu unutmayın!

Evinizi en doğru şekilde kiraya vermek ve karşınıza çıkacak prosedürlerle uğraşmak istemiyorsanız bir gayrimenkul danışmanından da destek alabilirsiniz.

Mutlaka kira sözleşmesi sonrası tarihi gösteren bir tahliye taahhütnamesi alın. Mümkünse düzenleme ve tahliye tarihi boş kalsın ve bu tarihte ev boşaltılmazsa ceza ödeneceğini kiracı cephesine belirtin.

Kira süresi bittiğinde anahtarın ve evin bir tutanakla tesliminin gerektiğini sözleşmeye yazın.

Kira sözleşmesi sonuna yaklaşılırken belirli bir süre önceden ihtarname çekmemeniz halinde kira sözleşmesinin kendiliğinden yenileneceğini unutmayın.

Türkiye şartlarında bir dairenin kira bedeli kabaca, dairenin bedelinin 180’de veya 200’de 1’i olarak alınabilir. Örneğin Bedeli 200.000 TL olan bir dairenin kira getirisi de ortalama 750 TL ile 1000 TL arasında olabilir. Tabii ki bu durum konutun bulunduğu yere ve çevreye göre değişkenlik gösterebilir.

Kira kontratı hazırlarken kira artış oranını ve dairedeki demirbaşları (kombi cihazı, beyaz eşya vb.) özellikle belirtmelisiniz. Bu artış, bir önceki kira yılında Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artış oranını geçmemek şartıyla geçerlidir. Ayrıca kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa 5 yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamaz. Evin boyalı olup olmadığı, kiralananın durumu, kapıların hangi malzemeden yapıldığı, banyo fayanslarının markası gibi detaylı açıklamaları kontrata ekleyerek, dairede kiracı tarafından sizin onayınız alınmadan yapılan değişiklikleri tespit edebilir ve kanıtlayabilirsiniz. Eğer mümkünse, kira sözleşmesinin başlangıcında her iki tarafta örnek olarak tutulacak şekilde fotoğraflanması, ileride çıkabilecek ihtilafları önler.

Kira kontratını düzenlerken borçlardan kiracıyla birlikte kefilin de müşterek ve müteselsil olarak sorumlu olduğunu ve sözleşmenin yenilendiği dönemlerde kefilin de sorumlulukları devam edeceğini belirtmelisiniz. Mümkünse her yenilenen yılda kira kontratında kefilden imza alınmalıdır.

Kira sigortası nedir? Yaptırmak avantaj sağlar mı?

Kira sigortası, ev sahibinin, kiracıdan kirayı tahsil edemediği durumlarda uğrayacağı kira kaybını ve bununla ilgili yapacağı avukatlık ücret ve gerekli yasal masrafları genel ve özel şartlar çerçevesinde temin eder. Yapılmasında illaki fayda vardır. Ancak kira sigortası kiracıya ya da ev sahibine bir maliyet yükü oluşturacağı için yapılması tarafların takdirine kalmıştır.

malatyaegitim.com


338 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası