• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

TANCA'DA SESSİZ BİR GÜN

malatyaegitim.com

Kitap adı: TANCA'DA SESSİZ BİR GÜN
Yazarı: Tahar BEN JELLOUN

Hazırlayan: Murat TEKİNEŞ

''Yıkık bir evin içinden geçen, bir daha geçen, ne çirkin ne güzel genç kızların elleriyle taşıdıkları bir testidir ölüm. Bu sanrıyı güçlü bir elle uzaklaştıran kişinin kuşkulu ve güvensiz bakışları altında geçen, bir daha geçen genç kızların taşıdığı...'' Fas'ın Tanca kentinde (Rüzgar, tembellik ve nankörlüğün hüküm sürdüğü boğaz kenti) rüzgarlı ve yağışlı bir günde, soğuk ve nemli evinin içinde yalnızlığı, hastalığı (kronik astım-bronşit) ve cinselliğe duyduğu açlığı ile birlikte geçmiş zamanı, arkadaşlıklarını, akrabalık ilişkilerini, insanların hatalarını (kendisinin hatalı olduğuna inanmıyor) ölümü ve genç körpe bedenlere olan düşkünlüğünü ve onların şimdiki yokluğunu sorgulayan bir ihtiyarın geri dönüşlerle anı sarmalındaki bocalayışını anlatıyor kitap...

Telefon ettiği tüm arkadaşlarının öldüğü haberi dahi üzmez onu hatta kızar onlara, yalnız bıraktıkları için kendini... Hem yaşlılık hem de yalnızlık ağır gelir ona ama yalnız olmasının, kimsenin onun yanına gelmek istememesinin (çocukları, komşuları ve diğer telefon ettiği insanlar) sebebi; kaba şakaları ve kibirliliğidir. İşte kibir ve alaycılık insanın başına öyle dertler açıyor ki kabullenmekte bir o kadar zorlaşıyor böyle zamanlarda?

Tüm bu sorgulamalarla ve hatıralarla geçen soğuk, nemli ve sessiz bir gün koca bir hayat gibi geliyor ona, sorguladıkça daha da uzuyor eziyeti...Oğullarına yapamadığı babalığı, karılarına yapamadığı kocalığı, yine onlardan soruyor kendi kibirli ve nükteli cevaplarıyla?

''Gurur kötü bir klavuzdur.'' diye de ekliyor sonunda...Fakat ölüm kaçınılmaz bir sondur ve gerçektir! Yaşanmış olan hayatın aksine?..

Keyifli okumalar
Can yayınları

Sevgi dileklerimle...
17/05/2015

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası