• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

Psikolojik Yıldırma

www.egitimimecesi.org

 Psikolojik-yILDIRMA-malatyaegitim.com

Psikolojik Yıldırma 

Bazen düşünürdüm bazı kişiler neden kötülük yaparlar diye: Binlerce yıl öncesinden gelen bir bilgiyi düşündüm, ta ki şeytanın Yaratıcıya asi olması ve atamız Adem' e karşı kıskançlık duyması. Ve yaratıcıya karşı dünya var olduğu sürece insanları doğru olanlardan saptıracağı, nefreti ve kötülüğü insanlar arasında yayacağı yemini aklıma geldi. Sevgisizlik, kıskançlık, kibir, nefret hep şeytanın sahip olduğu şeylerdi ve bunları insanlar arasında yayacağına dair ant içmişti. İşte o yaptığı andın gereğini yerine getiriyordu belkide. Bunu yapmak için de insanları kullanabiliyordu.

Psikolojik Saldırılara Karşı Eylem Planı

Mobbingci, mağdurun korkuları üzerine çalışır. Bu yüzden öncelikle işten çıkarılma korkusunu kafanızdan atın.

Suçlama mesajlarına cevap vermeye çalışmayın. Size küsen, siz konuşurken duymazlıktan gelen insanların bu oyununa düşüp kızgınlık göstermeyin.

Suçlama mesajları psikolojik oyuna davet için gönderilir. Amaç sizin bu oyuna düşerek öfkelenip tuzağa düşmenizdir. Bu yüzden öfke kontrolü konusunda herkes kendisini eğitmelidir. Trevanian'ın Şibumi' sinden bir bölüm: Bilge Otake-San, öğrencilerinden Nicholai'a şöyle öğüt veriyor: "Onlar, senin gibileri çeşitli yemler kullanarak öfke ve saldırıya iterler... Bunlara kanmamalısın..."

Yaşanan hiçbir şeyi kişisel almayın. Her zaman, her yerde yaşanan şeyleri yaşıyoruz. Kendimizi kurban olarak görmeyelim, bir mücadelede taraf olarak görelim. Eğer bu tarafta olmasaydık, karşı tarafta olacaktık.

İş yerinde problem yaşıyorsanız mümkün olduğu kadarıyla, herşeyi yazılı ortama taşımaya çalışın. İş yerinizde mobbing saldırısına maruz kaldığınızda şunu söyleyin: "Yazılı olarak istenirse açıklama yaparım. Ancak eleştiriler yazılı olarak verilsin, ben de yazılı olarak cevaplayayım".

Gerekirse uzman bir psikolog veya hukukçudan destek alın.

Yasal Haklarınız

İşveren mobbinge karşı yasal önlem almak zorundadır. Şirketinizin insan kaynakları bölümüne, yazılı olarak, size duygusal şiddet uygulandığını ve iş kanunu gereği önlem almalarını talep edebilirsiniz. Bu bildirimlerin noter kanalı ile yapılması daha uygun olacaktır. Tüm ilgili birimleri uyarmanıza rağmen herhangi bir önlem alınmazsa iş kanununun 24/2. Madde çerçevesinde iş sözleşmenizi sona erdirip tazminat talep ederek işten ayrılabilirsiniz. (H. İrfan Fırat)

Sonuç olarak profesyonel tutumunuzu her zaman koruyun. Sinirlerinize hakim olup işlerinizi iyi yapttığınız müddetçe kimse size bir şey yapamaz.

Hazırlayan: egitimimecesi.org

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası