• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

Devlet Memurlarının Hakları

annebabaokulu.net

DEVLET MEMURUNUN HAKLARI
etiketler: öğretmen hakları, memurların hakları

Devlet Memurlarının Hakları

Memurlar çalışma hayatı içinde çeşitli izinlerden yararlanma hakkına sahiptir. Bunlar, yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, aylıksız izin olmak üzere dörde ayrılır.

Kanunlarda yazılı haller dışında devlet memurunun memurluğuna son verilmez.

Devlet memurları resmi ve şahsi işlerinden dolayı; amirleri veya kurumları tarafından kendilerine uygulanan idari işlemler için şikayet ve dava açma hakkına sahiptirler.

Devlet memurları, sınıfının dışında ve sınıfının içindeki derecenin altındaki bir görevde çalıştırılamaz.

Devlet memurlarına, eş ve çocukları için belli şartlarda aile yardımı ödeneği verilir.

Devlet memurlarına, doğum yardımı ödeneği verilir.

Memur olmayan eşi ya da aile yardımı ödeneğine müstahak çocuğu ölen devlet memurlarına, ölüm yardımı ödeneği verilir.

Geçici ya da sürekli görevle başka yere gönderilen memurlara, Harcırah Kanunu uyarınca geçici ya da sürekli görev yolluğu ödenir.

Promosyon ücreti: Anlaşma yapılan kurumun promosyon miktarına göre memurlara banka promosyon ödemesi yapılmaktadır. Aylık ortalama 50 tl civarıdır. 1 ya da 2 yıllık alabilirsiniz bunu.

Yabancı dil tazminatı: devlet memurlarının, yabancı dil tazminatı alabilmesi için YDS'ye girmesi gerekmektedir.

Öğretmen Hakları

Yukarıdaki tüm haklar öğretmenler için de geçerli. İlaveten şu hakları da vardır:

Öğretmenlere her sene 30 eylül'e kadar eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilir. 2015 yılı için belirlenen miktar 950 tl'dir.

Öğretmenlerin yer değiştirmesi: öğretmenlerin isteğe bağlı il içi ve il dışı yer değiştirmeleri ile özür grubu yer değiştirmeleri yönetmeliğe göre belli yıllarda ve aylarda yapılmaktadır.

Hizmet birleştirme: göreve yeni başlayan öğretmenlerin sigortalı çalışılan süreleri, öğretmenlik süreleri ile birleştirmek mümkündür. özel öğretim kurumlarında (dershane, etüt, özel okul, rehabilitasyon merkezleri) çalışılan süreler ile ücretli öğretmenlikte geçirilen süreler birleştirilebilir. Emeklilik açısından hizmet birleştirmesi önemlidir. hizmet birleştirmesiyle birlikte aylıklarda artış ve derece/kademe ilerlemesi de yapılır.

Yüksek lisans ve hazırlık sınıfı: doktora veya yüksek lisans diplomasını ibraz edenler ile ortaokul veya lise öncesi hazırlık sınıfı okuyan ya da ortaokul veya liseyi normal süresinden fazla okuyan adayların ilgili öğrenim diplomalarını ibraz etmeleri halinde bu durumları derece / kademe açısından değerlendirilmektedir.

Hazırlayan: annebabaokulu.net

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası