• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

KİM BU? MUSTAFA KEMAL

annebabaokulu.net / Kitap Alıntıları

Kim-Bu-Mustafa-KEMAL-malatyaegitim.com

Kitap Adı: KİM BU? MUSTAFA KEMAL
Yazarı: Orhan KOLOĞLU
Hazırlayan: Murat TEKİNEŞ

19 Mayıs 1919’dan önce Mustafa Kemal’in kim olduğunu ‘’İttihatçılığını, Hareket ordusuna katılışını, Derne cephesindeki çalışmalarını’’ yakın arkadaşlarından başka kimse bilmiyormuş…

Ancak 1915 te Çanakkale’de Arıburnu ve Anafartalar’da ki çalışmalarıyla adı duyulmaya başlamış ama bu da daha sonralarda her şeyin ona mal edilmesi şeklinde değil de; Liman Von Sanders ve komutanı Cevat Paşa’dan sonra anılarak tezahür etmiş hep… Yaaa bütün bunları biliyor muydunuz siz?

Mesela; Harbiye Nezareti’nin Harp mecmuasında resmi çıkmış ama adı anılmamış bile, Tasvir-i Efkar gazetesi 4.12.1918 tarihli sayısında onu ilk defa topluma tanıtmak isterlerken sansürden ne güçlüklerle geçtiklerinden bahsetmiş? Özellikle Enver Paşa’nın onun veya başkalarının ön plana çıkmalarından rahatsızlık duyduğuna dair söylentiler o yıllarda çıkmış…

Vahdettin daha veliaht iken onun yanında yaveri olarak Almanya’ya gitmesi 1919 da Anadolu’ya tayinine zemin hazırlamış, Almanlarla yıldızı daha Libya cephesindeyken barışmamış Mustafa Kemal’in, onun hakkında aşırı ihtiyatlı ve kolayca sürüklenemeyecek kişi değerlendirmesi bile yapmışlar. Çünkü Enver Osmanlı ordusuna hakim olan Almanların işlerine daha uygundu. İşte bu yüzden İstanbul hiyerarşisi içinde yükselememiş ve etkinliğini artıramamış Mustafa Kemal …

Mustafa Kemal’e 19 Mayıs 1919 da Samsun’a ayak basışının yolunu açan kendi kişisel girişimleri değil, İstanbul’dan uzaklaştırmak için birtakım siyasi, gazeteci ve işgalci cambazların ayak oyunları sayesinde kaderin ağlarını örmesidir… Adam zaten Suriye cephesinden geldikten sonra İstanbul’da altı buçuk ayını geçirmiş ve sürdürülen Bizans oyunlarıyla, bir yere varılamayacağını fark etmiş ve Kıblesini Anadolu’ya çevirmiş ve Samsundan doğru geçtiği Amasya’da 21-22 Haziran gecesi ilk siyasi girişimini yapmış ve Bildirgesini her tarafa yollamış, ortada bağımsız bir devlet göremediği için olsa gerek açıkça işgal güçlerine karşı ihtilali başlatmış!..

Bu hareketiyle dönüşü olmayan bir yola girdiğini tabi ki biliyordu, dolayısıyla işgal kuvvetlerine boyun eğen İstanbul ve kurumlarını da reddetmiş oluyordu ve bundan sonra kendisinden hep Asi, İhtilalcı ve İsyankar diye bahsedilecekti? Tüm bunları bilerek, sırf Ulusal Egemenlik ilkesine olan bağlılığından, kendi insanına ve Vatanına bağlılığının yüceliğinden, kendisini ateşe atmıştır! Bunun adı öyle yandan kahramanlık, menfaatçilik, İktidar hırsı yada amiyane tabirle deli cesareti filan değil de; olsa olsa Kararlılık, Azim ve Bağımsızlık aşkıdır! Bütün bunların neticesinde bu Azimli ve Kararlı adımlar, Esaret altındaki bir halkı Ümmetçilikten, tebaa olmaktan kurtarıp işgal altındaki topraklarının da sınırlarını çizdirip Tam Bağımsız bir ‘’Ulus Millet’’ olmaya götürmüştür…

1919 da gözlerinin önünden kayıp gittikten 15 yıl sonra karşılarına Tam Bağımsız bir Cumhuriyet kurucusu olarak çıkan ve uzlaşma için masasına oturmak zorunda kaldıklarında ise yalakalık yapmak için doğum gününü soran İngiliz işgalcilerine; 19 Mayıs cevabını veren adamdır işte o kale bile almadıkları adamdır bu Mustafa Kemal biliyor musunuz?

Son Sultanının Büyük zaferden sonra halkı ile kutlama yapmak yerine İşgal Kuvvetleri Komutanı General Harrington’un hazır ettiği bir savaş gemisine sığındığı, bir ‘’Manda Devlet’i’’ Tam Bağımsız Devlet haline getiren bir adamdır bu Mustafa Kemal! Önce Bolşeviklikle sonra da İngiliz ajanlığı ile suçlanan ve daha sonraları suçlayanlar tarafından kendisinden çok utanılan bir adamdır bu Mustafa Kemal!

Bir Toplum kendi iradesi ve azmiyle Bağımsızlığı için savaşmıyorsa bunun dışardan başkalarınca sağlanamayacağı fikrine inanan ve de milletini inandırabilen bir adamdır bu Mustafa Kemal! 1920 de Esaret altındaki İstanbul Hükümetinin imzaladığı Sevr’i tanımayan adamdır bu Mustafa Kemal!

Türk Kadınına, her türlü hakkını en önemlisi oy kullanma hakkını çoğu Avrupa ülkesinden bile önce veren bir adamdır bu Mustafa Kemal!

Çıkardığı Laiklik Kanunu ile bütün vatandaşlarının Din ve Vicdan Özgürlüğünü ipotek altına alınmaktan kurtaran bir adamdır bu Mustafa Kemal!

1 Mart 1922 de BMM nin 3.toplanma yılının açış konuşmasında genel kurula Türkiye’nin gerçek sahibi ve Efendisi kimdir diye soru yönelten ve genel kuruldan Meclis kayıtlarına da geçen ‘’Köylüler’’cevabını aldıktan sonra;’’ Türkiye’nin Hakiki sahibi ve Efendisi, gerçek üretici olan Köylüdür.’’ diyen adamdır bu Mustafa Kemal!

KİTAPTAN ALINTI;

Vahdettin Milli Mücadeleye ve Kemalistlere asla güvenmiyordu. Komünistlikleri konusundaki işgalcilerin propagandası ‘’sonunun çar ve ailesininkine benzeyebileceği korkusuyla’’ onu etkilemiş olmalıdır. Veliaht Abdülmecit, Şehzadeler Ömer Faruk ya da Osman Fuat’ın Ankara ile temasta bulundukları hakkındaki haberler karşısındaki davranışları da Milli Mücadele’ye yumuşak bakışı asla hazmedemeyeceğini gösterir. Buna karşılık İngilizlere güveninde bir zayıflamaya rastlanmamıştır.’’ Harrington’a’’ sığınma mektubundaki ifade bunu açıkça gösterir:

‘’İstanbul’da hayatımı tehlikede gördüğümden, İngiltere devleti fehimesine iltica ve bir an evvel İstanbul’dan başka bir yere naklimi talep ederim efendim. 16 Kasım 1922
Müslümanların Halifesi
Mehmet Vahdettin.’’ Sayfa 111
Ayrıca kitaptaki belgelerde kafanızdaki soru işaretlerinin kalkmasına yardımcı olabilir… İyi okumalar.

Naçizane…Sevgi dileklerimle…

Murat TEKİNEŞ
07/10/2015
Site Haritası