• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

Dava

malatyaegitim.com - Kitap Alıntıları - Dava Kitabı Özeti

Kitap adı: DAVA
Yazarı: Franz KAFKA
Hazırlayan: Murat TEKİNEŞ

Dava Kitabı

Öncelikle şu söylenebilir bu roman için; çok katmanlı!.. Katmanları çıkarttıkça ortaya, korkular artıyor geleceğe dair…

Yine başrolde insan var! Korkutan da o korkan da o? Hayvan yok bitki nebat yok hiçbir şey yok insandan başka… İnsanın olmadığı bir dünya daha mı güzel olurdu acaba diye sorgulattırıyor bizlere Kafka…

Adalet ve Mahkeme sistemi üzerinden insanın insanla olan ilişkisini ve de toplumun parçası olan bireyin sistemle olan ilişkisini irdeliyor Kafka bu romanında… Ama öyle bir irdeliyor ki; kazdıkça dibe indikçe daha da korkunçları çıkıyor karşımıza!

Bireyin sistem önünde aklanması sanki toplum önünde aklanması gibi gösteriliyor romanda. Sistemin tıkaçlarını geçip aklanmak zor olduğuna göre, toplum nezdinde bu davaların uzaması neticesinde de bir türlü aklanamıyor birey?

Aklanamayan bireyin ise yapacağı iki şey var; Ya sistemin döngüsüne bırakacak kendisini ya da varoluşunun özüne gidip yani vicdanında aklanmayı seçip yalnız kalacak ütopyasındaki tavan aralarında… İletişimsiz…

Bir de yargının ve üyelerinin kendilerine verdiği Tanrı rolü var ki; işte o çok komik? Ama totaliter ve diktacı yönetimlerde bu komik değil aksine bir o kadar gerçek! Biz her ne kadar traji komik gibi baksakda olaylara bizim bakmadığımız yönden bakanlar da var gezegenimizde?

Kafka belki de buna dikkatimizi çekiyordur olamaz mı?

Uzayan ve tutuksuz görülen içeriği ve isnadı bile bilinmeyen çok aşamalı davalar kişinin toplum önünde utandırılarak insanlarla iletişimini kesmek amacını taşıyor… Davalar sürerken kişinin işine devam etmesi ise kişinin aynı zamanda kendisini aklamasını zorlaştıran ve bir o kadar da iletişimini koparan en can alıcı nokta!..

En önemli şey iletişim ve sevgi… Bunların olmadığı yerde korku giriyor devreye; Bu her zaman böyleydi bu kitabın yazıldığı dönemde de böyleydi bugün de böyle siz hangi yönden bakıyorsunuz önemli olan o?

Gezegenimizdeki her yüreğe sevgi tohumu ekilene dek sürecektir insanın korkuları ve kara ütopyalarındaki sevgi ve iletişim cellatları ile savaşı…

Gelecek çağların sevgi çağı olması ve bireyin toplumla iletişimini koparmaması dileğiyle…

Naçizane… Sevgi dileklerimle...

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası