• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

HACI AGA

malatyaegitim.comKitap adı: HACI AGA
Yazarı: Sadık HİDAYET
Hazırlayan: Murat Tekineş


Hacı Ebu Turab (aga) Hacı aga gibileri toplumlarda, özelliklede islami topluluklarda ve meclislerde hep vardı bundan sonra olacaklarda!

Sadık Hidayet bize bu kitabında taşlama ve yergi sanatındaki ustalığını döktürmüş adeta, ben bu hacı aga'lardan çok gördüm, kitabı okuduktan sonra daha da çok gördüğümü anladım ve anlıyorumda; Hacı aga’yı tanıdıktan sonra dinimin, inancımın kısacası dindarlığımın nasıl olması değil de; nasıl olmaması gerektiğini de öğrenmiş oldum diyebilirim ???

Hacı aga'nın büyük oğlundan daha çok mahalle imamı olan ve isminin anlamı da ''şeriatın rehberi'' olan huccetüşşeria'ya güvenmesi, aslında hacı aga’nın dindarlığa ne kadar özlemle baktığını da gösteriyor bize...

Ah hacı ağalar Ah! Dincilik sanatının duayenlerisiniz bu dünyada ama cehennemin en alt çukurlarında, onca yetim malının parasının iç edildiği ve kılıflandığı o koca koca hurma tenekelerinin altında kaldığınızda işiniz hiç de kolay olmayacak!
İnsanların kadere ve kazaya inanmaları gerekir ki, sırtlarını sana dönebilsinler. İşte onun için takiye yapman gerekir diye oğluna verdiğin öğütleri hiç unutmayacağım hacı aga. Bana dinimi hatırlattığın ve daha sıkı sarılmamı sağladığın için teşekkürler sana ???

Her dönemin saltanatın adamı olmak kolay değil ama din simsarlığı gibi hassas bir konumda olmak her kapıyı açmasına vesile oluyor hacı ağanın? Aslında bu kendilerini aklamaya çalışırken Allah’la hesaplaşmaları ve üzerinde hak bıraktıklarıyla da helalleşmeye çalışmalarıdır hacı ağaların? Taptıkları mabutlarını (paraları) yiyememelerini görmek de okuduğunuz trajikomedinin sonunda biraz gülmenizi de sağlamıyor değil hani...
Allahım böylesi onursuz bir dindarlık ve iman nasip etme bize! Amin...

Hacı aga, ölüm korkusuyla girdiği ameliyattan sonra ayılırken gördüğü rüyada; Aslında kendisinin bu dünyadaki asıl yerini, görevini ve değerini anlıyor? Bu hacı ağaların bundan sonra da devam edeceğinin hikayesidir! Bizler bu din manifestosunu iyi okumalıyız ve okutturmalıyız ki; Gelecek nesiller cennetin dış kapısında peçeteci olmaktansa, cehennemde küçük günahlarının onuruyla yanmak için kapısında sıra beklesinler?

KİTAPTAN ALINTI 1:
Oğlu keyümers'e öğüt veriyordu hacı aga. Dünyada iki türlü insan vardır, çarpan ve çarpılan, eğer çarpılanlardan olmak istemiyorsan başkalarını çarpmaya bak. Fazla okumak lazım değil, insanı delirtir ve hayatın gerisinde bırakır ama matematik dersinde dikkatli ol dört işlemi bilmen yeter! Günün adamı olmak lazım. İtikat, din, ahlak bunların hepsi laf salatası. Ama takiye yapmak gerek, çünkü halk için gereklidir. İnsanlar itaatkar, kaza ve kadere itikatlı olmalı ki; sırtlarında güven içinde iş yapmak mümkün olsun.
Her şeyin aslı paradır. Dünyada paran varsa onurun, itibarın, namusun herşeyin var demektir.(50-51 sayfalar)

KİTAPTAN ALINTI 2:
Şair münadilhak'ın hacı aga'nın pisliklerini yüzüne yerme sahnesi; Yetmiş yıldır insanları kandırdın, dolandırdın, arkalarından güldün. Sonra çaldığın paraları hileli şeriye ile helalledin, karataş'ın etrafında iki sekip yetmiş taş attın, koyun öldürdün. İşte bu gösteri senin bütün fedakarlığın. Niçin insanlar paralarını sana teslim ediyorlar? Çünkü para parayı çeker. Sabahın köründe örümcek misali ağını örüyor, hırsızları, eşkiyayı, kaçakçıları kendine çekiyorsun. İşin gücün üçkağıtçılık, alavere dalavere, kapalı kapılar ardında bu utanca devam edeceğini mi sanıyorsun?(sayfa 89)

Ölmeden evvel okunacak 1000 kitaptan yalnızca bir tanesi...

27/11/2014

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası