• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

Farklı Bilimlerde Matematik

matematikarge.com
Farklı bilimlerde matematik -1

Sıfır boyut yokluk, n boyut sonsuzluktur. Bu bakımdan varlık bir çeşit boyut kazanmaktır. Boyutlanma arttıkça varlık kesinlik ve mükemmellik kazanır. İşte bu evrimdir. Tanrı kesinliğin ve mükemmelliğin de ötesindedir. Evrimin amacı bu kesinlik ve mükemmelliğin sonsuz olarak Tanrı'ya ulaşmaya dönük olmasıdır. Bu tanrı rızasını kazanmakla mümkündür... Evrimin amacı Tanrı rızasını kazanmaktır. (Saffettin Pınar)

Sembolik olarak pisagor teoremi, iki zıt unsurunun karşılıklı iletişimlerinin oluşturduğu üçüncü unsuru açıklar. Örneğin; kıyas yolu ile a bir ana ve b bir baba olarak kabul edilirse, c onların çocuğudur. Biyolojik açıdan çocuk hem annenin hem babanın genetik yapılarının bir sentezidir. Manevi açıdan ise, ikisinin etkisi ile şahsiyetini oluşturur. (Alıntı)

Zaman yolculuğunu limitten çözmeye çalışırsak, hız sonsuz olduğunda zaman sıfır, hız sıfır olduğunda ise zaman sonsuz olur.

> Diğer bilimler, matematik sayesinde göremediği alanlara denklemlerle uzanır.


“Bilim deyince, onda hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur. O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir. O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır.” Mustafa Kemal Atatürk


Hazırlayan: matematikkafe.com

FARKLI BİLİMLERDE MATEMATİK-2

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası