• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu

Malatya Eğitim Portalı

Malatya Eğitim ve Kültür Haberleri

Yaşam Boyu Eğitim

BİR GÜN GELECEK PARA İÇİN ÇALIŞMAYACAKSIN!

malatyaegitim.com
Matematikkafe.com 

Sevgi, paradan önemli olduğu an güzel olacak yaşamın. Reich

Kendin için mi para için mi?

İnsan, sevme, aklını kullanma ve karar verme yetilerini yitirmiştir; aslında yaşamın tadını çıkaramaz olmuştur; bu nedenle her şeyi yok etmeye bile hazırdır.

İnsan kendisini bir mal, bir yatırım olarak algılamaya başlamıştır artık; amacı başarılı bir insan olmak, başka deyişle, kendisini pazarda en karlı biçimde satabilmek olmuştur. Bir insan olarak onun değeri, sevgi akıl gibi insanca nitelikleriyle ya da sanatsal yetenekleriyle değil, satılabilirliğiyle belirlenmektedir artık.

Mutluluk daha yeni ve daha iyi malları tüketmekle eşanlamlı bir şey olup çıkmıştır. Çoğunluğa uymanın getirebileceğinden öte bir benlik duygusu bulunmadığından bu insan, güvensiz, huzursuz, onaya bağımlı birisi olup çıkmıştır. Kendisine yabancılaşmıştır.

(Erich, F. Sağlıklı Toplum. İstanbul: Payel)


Para, ün ve güç insanların çoğunun amacı haline gelmiştir ve insan bunun kendi çıkarlarına uygun olduğu yanılgısı içindedir. Gerçekte kendi çıkarlarından başka her şeye hizmet etmektedir...

İnsan kendi öz çıkarının ne olduğunu bir kez öğrenirse, onu gerçekleştirmek için ilk ve en önemli adım atılmış demektir. İnsan kendi çıkarlarının neler olduğu ve bunlara nasıl hizmet edebileceğini anlamak için de kendi özünü bilmek zorundadır.

İnsanın bir tek gerçek çıkarı vardır. Bu da insan olarak kendisini ve gizil güçlerini tam anlamında gerçekleştirmektir...
(Alıntı kitap: Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm)

Hazırlayan: annebabaokulu.net

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası